Για την επερχόμενη νομοθετική ρύθμιση του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, που ρυθμίζει το ζήτημα της υποχρεωτικής ...
Για την επερχόμενη νομοθετική ρύθμιση του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων, που ρυθμίζει το ζήτημα της υποχρεωτικής υπαγωγής των ιδιοκτητών ξενοδοχειακών μονάδων, έως δέκα δωματίων, στο μητρώο μη μισθωτών ασφαλισμένων του e-ΕΦΚΑ, συζητήσαμε χθες στο Λουτρακι.
Απο την πρώτη στιγμή που προέκυψε το ζήτημα, συνεργαζόμαστε στενά προκειμένου να υπάρξει μια ικανοποιητική λύση, δίκαιη για τους ξενοδόχους.
Η ρύθμιση που έρχεται τακτοποιεί σε μεγάλο βαθμό το ζήτημα. Αφηνει ωστόσο ορισμένες εκκρεμότητες, τις οποίες, στο πλαίσιο της δημόσιας διαβούλευσης, θα θέσω στην ηγεσία του Υπουργείου Εργασίας με στόχο και αυτές να ρυθμιστούν.
Για αυτές τις λεπτομέρειες συζητήσαμε χθες αλλά και για όλα τα ζητήματα που απασχολούν τον κλάδο του τουρισμού στην περιοχή μας. Η στήριξη μας είναι δεδομένη, σε έναν τομέα που προσφέρει σημαντικές ωφέλειες στον Νομό Πέλλας και στην τοπική μας οικονομία.
ΣΧΟΛΙΑ