Το πρωί της Πέμπτης (28/9) κατέπεσε ελικόπτερο στην βόρεια Εύβοια κοντά στην παραλία Αχλάδι. Στην περιοχή βρίσκεται ήδη σε εξέλι...
Το πρωί της Πέμπτης (28/9) κατέπεσε ελικόπτερο στην βόρεια Εύβοια κοντά στην παραλία Αχλάδι. Στην περιοχή βρίσκεται ήδη σε εξέλιξη η κακοκαιρία Elias.
Το ελικόπτερο απογειώθηκε από την περιοχή Μαντούδι Ευβοίας με 2 επιβαίνοντες και χάθηκε από τα ραντάρ της ΥΠΑ ενώ πετούσε πάνω από την Βόρεια Εύβοια.
Το ελικόπτερο τύπου Agusta A109, πολιτικής αεροπορίας, απογειώθηκε στις 10:13 το πρωί, με προορισμό την Βιομηχανική περιοχή του Βόλου.
Το Λιμενικό διεξάγει έρευνες στη θαλάσσια περιοχή Αχλάδι, ενώ στις έρευνες βοηθούν ιδιώτες και ομάδα της Μονάδας Υποβρυχίων Αποστολών του Λιμενικού.
Ο περιφερειάρχης Στερεάς Ελλάδας κ. Φάνης Σπανός, δήλωσε στο ΑΠΕ ΜΠΕ: «Ήμασταν πάρα πολύ κοντά με τον δήμαρχο κ. Τσαπουρνιώτη και τον αντιπεριφερειάρχη κ. Κελαϊδίτη στο συγκεκριμένο χώρο και είμαστε από τους πρώτους που προσπαθούμε να φτάσουμε εκεί. Δυστυχώς οι προσβάσεις είναι κομμένες και τώρα κινούμαστε από πεδινές περιοχές τόσο εμείς όσο και τα σωστικά συνεργεία για να προσεγγίσουμε το σημείο που φέρεται ότι έπεσε το ελικόπτερο».
Πληροφορίες αναφέρουν ότι ο χειριστής του ελικοπτέρου είναι έμπειρος καθώς ήταν στην Πολεμική Αεροπορία στο παρελθόν και κατά την διάρκεια της πτήσης ενημέρωσε για άσχημες καιρικές συνθήκες.
ΣΧΟΛΙΑ